Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Stary, starszy i naj starszy
Stary, starszy i naj starszy

Czemu chińska mumia skrywa najstarszy ser?

Archeolodzy badający ostatnio jedną z mumii znalezionych w Chinach nie mogli wyjść ze zdumienia. Na szyi liczącego sobie, bagatela, 3600 lat nieboszczyka odnaleziono bowiem kawałki sera - najstarszego na świecie.

Archeolodzy badający ostatnio jedną z mumii znalezionych w Chinach nie mogli wyjść ze zdumienia. Na szyi liczącego sobie, bagatela, 3600 lat nieboszczyka odnaleziono bowiem kawałki sera - najstarszego na świecie.

Mumia datowana na rok 1615 przed naszą erą odnaleziona została na początku bieżącego stulecia na cmentarzu Xiaohe leżącym pośród piasków pustyni Takla Makan w Kotlinie Kaszgarskiej na północnym zachodzie Chin. W miejscu, które po raz pierwszy odkryte zostało przez Szweda Folke Bergmana w 1934 roku znajduje się wiele zmumifikowanych ciał - wiele z nich posiada wyraźne cechy białego człowieka - pochowanych w dziwnych, drewnianych trumnach przypominających odwrócone do góry nogami łodzie.

Ciała, które po badaniach DNA wskazały na mieszkającą tu przed laty mieszaną populację azjatycko-europejską, nie zostały zmumifikowane jak egipskie mumie, zostały one po prostu zakonserwowane przez przyrodę - na pustyni Takla Makan jest bowiem niezwykle sucho - a do tego latem jest bardzo gorąco, a zimą zimno. Do tego trumny przykryte były skórami krowimi, które pomogły w mumifikacji.

Znalezione na szyi mumii kawałki białka i tłuszczu okazały się być serem powstałym przez fermentację kefiru. I choć w Europie czy Egipcie dało się znaleźć ślady wytwarzania sera sprzed niemal 9 tysięcy lat to nigdy nie udało się znaleźć tak starego sera.

Cóż - obecnie pozostaje tylko pytanie - jak ów ser smakuje?

czytaj całość »
Pierwszy post

Bloguj w swoim sklepie!

Blog to jedno z najskuteczniejszych narzędzi komunikacyjnych XXI wieku. Dlatego twój sklep też musi blogować.

Na świecie są miliony ludzi szukających w internecie najciekawszych treści oraz produktów. Nie każdy jednak ufa reklamom, dla wielu z nich najważniejsze jest źródło tych informacji. Im bardziej wiarygodne, tym lepiej. Dlatego blogowanie jest tak ważne, by poprzez bloga budować zaufanie swoich klientów.

Jeżeli wiesz co chcesz sprzedawać w sklepie internetowym, powinieneś też znać wszystkie obawy i zainteresowania swoich klientów – artykułami na blogu musisz odpowiadać na ich potrzeby oraz ich inspirować. To ważne także dla Google i wyszukiwarek internetowych – im lepszy i ciekawszy content na twojej stronie, tym większa szansa, że trafi do tych, którzy go szukają w internecie.

Tutaj możesz zacząć blogować już dziś.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl